VETERINÁRNÍ KLINIKA SLANÝSlaný
Veterinární klinika

Pohotovost pouze na telefonu: 602 39 38 39 
Ordinace: 312 52 26 87

Ordinační hodiny

Po 09.00-12.00 15.00-19.00
Út 09.00-12.00 15.00-19.00
St 09.00-12.00 15.00-19.00
Čt 09.00-12.00 15.00-19.00
09.00-12.00 15.00-19.00
So 08.00-11.00
Ne 15.00-18.00

Počítačová tomografie

Zobrazovací diagnostika - Počítačová tomografie - CT

Počítačová tomografie:

Od března 2013 je  na našem pracovišti k dispozici zcela unikátní diagnostistký přístroj – počítačový tomograf (CT – computed tomography) od amerického výrobce Fidex, Animage. Díky jedinečné konstrukci tohoto přístroje a použití cone-beam technologie, je možné dosáhnout výrazně nižších provozních nákladů, nižší produkce rentgenového záření a to při stejné výstupní kvalitě jako u klasických stacionárních CT přístrojů využívaných v humánní medicíně.

Využít lze standartního 2D zobrazení, 3D-rekonstrukce snímků (pomocí této technologie lze jednoduše prohlížet celé orgánovésystémy a provádět virtuální endoskopii jednotlivých orgánových systémů. V současné době jde o zcela ojedinělý přístroj, který posunuje naše diagnostické možnosti na mnohem vyšší úroveň. Oproti konkurenčním přístrojům jsou náklady na vyšetření mnohem nižší, a tím lze toto dříve finančně velmi náročné vyšetření nabídnout všem pacientům.

Dále je tento přístroj vybaven tzv. fluoroskopií, což je nezastupitelné v angiografii, diagnostice shuntů a pod.

Vůbec první přístroj byl nainstalován v roce 2012 ve Francii a v současné době je celosvětově instalováno na dvě desítky těchto přístrojů, především na univerzitních pracovištích a referenčních klinikách.

Hodnocení snímků probíhá za spolupráce se zahrančními diplomovanými radiology a současně se školíme na špičkových zahraničních univerzitních pracovištích ve Vídni a Utrechtu.

Nejčastější indikací pro vyšetření počítačovou tomografií a fluoroskopií jsou:

 • Diagnostika nádorových onemocnění
 • Onemocnění pohybového aparátu
 • Vyšetření lebky
 • Angiografické studie
 • Diagnostika vrozených a vývojových vad

 

Zobrazovací diagnostika v praxi

otázky ke zdraví přátel:
FAQ - Nejčastejší dotazy týkajíci se zdraví

Odčervení je nezbytné pro zdravý růst štěnete a udržení dobré zdravotní kondice. Jelikož jsou i parazité přenosní na člověka, je velice důležité provádět pravidelné preventivní odčervení.
 • Štěně: Ideálně bychom měli s odčervením začít již ve 14 dnech života. Vhodné je odčervení provést do věku 2 měsíců stáří minimálně 3x a poté do věku 6ti měsíců ještě minimálně 1x - 3x.
 • Dospělý pes: Dospělého pejska je vhodné preventivně odčervit 2x za rok. A v případě parazitární infestace ihned s reaplikacípo 14ti dnech.
 • Březí fena: U feny je doporučeno provést odčervení 2-3 dny před krytím. Dále je velice důležitá aplikace 10-15dní před porodem s další aplikací spolu se štěnaty 14dní po porodu.
 • Kočka: U koček je schéma odčervení obdobné. Pokud ovšem vaše kočička není vyloženě domácí a zdržuje se venku, je vhodné jí odčervovat alespoň 4x ročně.
 • Jaký přípravek použít? Důležité je vždy použít kvalitní vícesložkový preparát, který působí na celé spektrum cizopasníků. Většinou jsou takovéto přípravky označeny slovem "plus". Pokud kupujete preparát v lékarně, nenechte se zlákat nízkou cenou některých jednosložkových preparátů a vždy se zeptejte, zda-li jde o preparát, který pokryje celé spektrum pearazitů.
 • Jaké existují formy přípravků? Základní a nejlevnější způsob odčervení je pomocí tablet.U štěňátek a malých pejsků je možné podat přípravek ve formě odčervovací pasty a speciálně pro kočky by vyvinut přípravek s aplikací formou spot-on (kapka mezi lopatky).
Účel vakcinace je navodit ochranu očkovaného jedince. Vakcinaci je ideální zahájit ve věku 6ti týdnů, kdy je již znatelný pokles protilátek přijatých mlezivem od matky. Dále následují dvě revakcinace, čímž je uzavřena tzv. primovakcinace (ve věku 3 měsíců).

Pokud necháte svého pejska naočkovat jako štěně, získaná imunita jej však nebude chránit po neomezeně dlouhou dobu. Nutná je pravidelná stimulace imunitního systému k navození dlouhodobé ochrany (ideálně 1x za rok např. leptospiróza - 1x za 3 roky např. vzteklina). Bez těchto pravidelných přeočkovaní nebude imunitní systém schopný chránit vašeho pejska proti vážným, často fatálním infekcím. Mezi jednotlivými vakcinačními schématy výrobců vakcín existují odlišnosti a nelze zde uvést naprosto univerzální schéma, proto uvádíme pouze nejčastěji používané schéma pro základní vakcinaci.

Pes: (věk, kdy by mělo být štěně očkováno)
 • 6 týdnů
 • 9 týdnů
 • 12 týdnů
 • 12 měsíců
 • dále každý rok - vzteklina dle použité vakcíny až jednou za 3 roky
Březí fenu po cca 20 dni gravidity nelze vakcinovat (vyjma spec. vakcín např. herpes).

Kočka:
 • 8 týdnů
 • 12 týdnů
 • dále roční interval
 • Speciální vakcíny, které nejsou součástí základního schématu, máme vždy k dispozici a kdykoliv se můžete blíže informovat. Jsou to např. vakcína proti lymské borelióze, psincovému kašli, FeLV, plísním, Giardiím, herpesvirům atd.

Copyright © 2019 Veterinární klinika Slaný. Všechna práva vyhrazena.

Pro pacienty a jejich majitelé s hrdostí přináší  Kovalovsky.com - Výroba www internetových stránok, webdesign, grafický dizajn  Kovalovsky.com
Statistiky návštěvnosti generuje Nicestats