VETERINÁRNÍ KLINIKA SLANÝSlaný
Veterinární klinika

Non-stop pohotovost neposkytujeme. Volejte pouze v době ord. hod.

Ordinační hodiny

Po 09.00-12.00 15.00-19.00
Út 09.00-12.00 15.00-19.00
St 09.00-12.00 15.00-19.00
Čt 09.00-12.00 15.00-19.00
09.00-12.00 15.00-19.00
So 08.00-11.00
Ne 15.00-18.00

Počítačová tomografie

Harmonický skalpel

Harmonický skalpel zaručuje šetrné provedení operace

Nové technologie umožňují používání vyspělých přístrojů, se kterými dosahují lékařští profesionálové dosud nevýdaných výsledků. V letošním roce po představení počítačového tomografu, představujeme další specialitu, kterou disponuje pouze několik pracovišť v ČR, a to moderní, šetrný a přesný chirurgický operační nástroj – harmonický skalpel.

Harmonický skalpel

Harmonický skalpel pracuje na principu podélného ultrazvukového kmitání při frekvenci 55 tisíc kmitů za vteřinu. Tím vytváří energii o nízkých teplotách, „harmonickou s živou tkání“, která umožňuje řezání a koagulaci (zástavu krvácení tepelným srážením bílkovin) měkkých tkání, krevních cév a utěsnění lymfatických cest v jednom okamžiku. Čepel harmonického skalpelu má tvar háčku skládajícího se z několika hran a různě velkých plošek, které slouží k aplikaci ultrazvukové energie. Operatér ji přiloží ke tkáni a čeká, až je tkáň rozrušena. Při práci s harmonickým skalpelem se ve tkáních vytváří teplota od 50 do 100 °C, narozdíl od běžně užívané elektrokoagulace, kde je teplota mnohem vyšší a dosahuje 150 až 400 °C. Tepelná energie harmonického skalpelu se navíc šíří do okolí aplikace minimálně, čímž se eliminuje tepelné poškození živých tkání a odpadá reflexní dráždění nervů a svalů v okolí řezu.

Harmonický skalpel tak v sobě spojuje dvě důležité vlastnosti nezbytné k chirurgickému ošetření tkání: přesný a ostře ohraničený řez a současné stavění krvácení. Vlastní operace, a tím i anestézie, bývá o něco kratší, protože odpadá nutnost stavění krvácení. S tím souvisí mnohem nižší spotřeba narkotik potřebných při anestézii, což ocení sám pacient. V časném pooperačním období klesá potřeba látek tišících bolest nejméně o polovinu. Díky tomu se pacienti po operacích harmonickým skalpelem cítí mnohem lépe, než je tomu při použití obvyklých nástrojů (skalpel, nůžky, elektrokoagulace).

Přesný řez a minimální krvácení

Největší výhodou nasazení harmonického skalpelu je minimalizace krvácení jak při operaci, tak i v pooperačním období. Krvácení je při použití harmonického skalpelu 4x až 6x menší, než je tomu u ostatních operačních metod. Zákrok se tím stává šetrnější k živým tkáním, je bezpečnější a podstatně méně bolestivý. Menší poškození tkání a nízká úroveň krvácení působí zároveň preventivně proti vzniku následných komplikací, jako je výron krve nebo tkáňových tekutin v oblasti operace. Všechny tyto pozitivní vlastnosti dovolují zkrátit následnou hospitalizaci a dobu potřebnou ke zhojení operační rány, stejně jako potřebnou dobu rekonvalescence. Jedná se tedy o nejšetrnější metodu aplikovanou při plasticko-chirurgických operacích, s minimalizací krvácení a poškození tkání.

Při využití harmonického skalpelu zcela odpadá jakákoliv možnost poškození popálením, která mohla být u klasického elekrokauteru hrozbou. Žádny proud totiž tělem pacienta neprochází. S tím souvisí i lepší výsledný efekt provedeného chirurgického zákroku a spokojenost pacienta.

Na základě operací provedených s použitím harmonického skalpelu lze vidět v této špičkové a ověřené technologii velkou budoucnost. Naši snahou je širší používání harmonického skalpelu při běžných zákrocích, bez zvýšení ceny zákroku. Pacientům a klientům lze garantovat díky použití harmonického skalpelu maximální profesionální přístup a bez zvýšení ceny zaručit všem pacientům méně bolestivé chirurgické výkony a rekonvalescenci.

Harmonický sklapel

Harmonický sklapel

Harmonický sklapel

Harmonický sklapel

Reference: http://www.plasticka-chirurgie.info/novinky/harmonicky-skalpel-zarucuje

otázky ke zdraví přátel:
FAQ - Nejčastejší dotazy týkajíci se zdraví

Odčervení je nezbytné pro zdravý růst štěnete a udržení dobré zdravotní kondice. Jelikož jsou i parazité přenosní na člověka, je velice důležité provádět pravidelné preventivní odčervení.
  • Štěně: Ideálně bychom měli s odčervením začít již ve 14 dnech života. Vhodné je odčervení provést do věku 2 měsíců stáří minimálně 3x a poté do věku 6ti měsíců ještě minimálně 1x - 3x.
  • Dospělý pes: Dospělého pejska je vhodné preventivně odčervit 2x za rok. A v případě parazitární infestace ihned s reaplikacípo 14ti dnech.
  • Březí fena: U feny je doporučeno provést odčervení 2-3 dny před krytím. Dále je velice důležitá aplikace 10-15dní před porodem s další aplikací spolu se štěnaty 14dní po porodu.
  • Kočka: U koček je schéma odčervení obdobné. Pokud ovšem vaše kočička není vyloženě domácí a zdržuje se venku, je vhodné jí odčervovat alespoň 4x ročně.
  • Jaký přípravek použít? Důležité je vždy použít kvalitní vícesložkový preparát, který působí na celé spektrum cizopasníků. Většinou jsou takovéto přípravky označeny slovem "plus". Pokud kupujete preparát v lékarně, nenechte se zlákat nízkou cenou některých jednosložkových preparátů a vždy se zeptejte, zda-li jde o preparát, který pokryje celé spektrum pearazitů.
  • Jaké existují formy přípravků? Základní a nejlevnější způsob odčervení je pomocí tablet.U štěňátek a malých pejsků je možné podat přípravek ve formě odčervovací pasty a speciálně pro kočky by vyvinut přípravek s aplikací formou spot-on (kapka mezi lopatky).
Účel vakcinace je navodit ochranu očkovaného jedince. Vakcinaci je ideální zahájit ve věku 6ti týdnů, kdy je již znatelný pokles protilátek přijatých mlezivem od matky. Dále následují dvě revakcinace, čímž je uzavřena tzv. primovakcinace (ve věku 3 měsíců).

Pokud necháte svého pejska naočkovat jako štěně, získaná imunita jej však nebude chránit po neomezeně dlouhou dobu. Nutná je pravidelná stimulace imunitního systému k navození dlouhodobé ochrany (ideálně 1x za rok např. leptospiróza - 1x za 3 roky např. vzteklina). Bez těchto pravidelných přeočkovaní nebude imunitní systém schopný chránit vašeho pejska proti vážným, často fatálním infekcím. Mezi jednotlivými vakcinačními schématy výrobců vakcín existují odlišnosti a nelze zde uvést naprosto univerzální schéma, proto uvádíme pouze nejčastěji používané schéma pro základní vakcinaci.

Pes: (věk, kdy by mělo být štěně očkováno)
  • 6 týdnů
  • 9 týdnů
  • 12 týdnů
  • 12 měsíců
  • dále každý rok - vzteklina dle použité vakcíny až jednou za 3 roky
Březí fenu po cca 20 dni gravidity nelze vakcinovat (vyjma spec. vakcín např. herpes).

Kočka:
  • 8 týdnů
  • 12 týdnů
  • dále roční interval
  • Speciální vakcíny, které nejsou součástí základního schématu, máme vždy k dispozici a kdykoliv se můžete blíže informovat. Jsou to např. vakcína proti lymské borelióze, psincovému kašli, FeLV, plísním, Giardiím, herpesvirům atd.

Copyright © 2024 Veterinární klinika Slaný. Všechna práva vyhrazena.

Pro pacienty a jejich majitelé s hrdostí přináší  Kovalovsky.com - Výroba www internetových stránok, webdesign, grafický dizajn  Kovalovsky.com
Statistiky návštěvnosti generuje Nicestats